برندسازی شخصی سیاسی چیست؟

امروز ما در عصر برندها زندگی می‌کنیم و برندسازی به یک ضرورت تبدیل شده است. فهم این موضوع نه فقط برای حوزه‌های اقتصادی و تجاری بلکه برای سایر حوزه‌ها از جمله سیاست هم بسیار مهم است. امروز بسیاری از شرکت‌های تجاری از دغدغه فروش خود محصول عبور کرده‌اند و با این تفکر فعالند که برند بسیار مهم‌تر از خود محصول است.

برند سازی شخصی

از طرف دیگر امروز برندها به زندگی ما به نوعی سر و شکل داده‌اند. زندگی امروز ما به اشکال مختلف به برندها وابسته شده و در نبود آنها نظم کنونی زندگی ما به هم می‌ریزد. شما نگاه کنید؛ نظم در مصرف، نظم در خرید، نظم در شکل دادن به مناسبات اجتماعی و البته سیاسی همه بر اساس برندها شکل گرفته‌اند.

اما دلیل مهم شدن برندها چیست؟

این اهمیت را باید در مفهوم کلمه فراوانی و قدرت انتخاب مشتریان، مخاطبان و رای دهندگان تا حدی جستجو کرد. فراوانی در همه حوزه‌ها همانطور که قدرت انتخاب را بیشتر کرده انتخاب کردن را هم تا حدی سخت کرده است و اینجا این برندها هستند که به ما تکیه گاهی برای اعتماد کردن و غلبه بر این تکثر و تنوع می‌دهند. البته برندها کارکردهای دیگری هم دارند؛ از جمله ایجاد پرستیژ اجتماعی و همبستگی اجتماعی.

وقتی برند در حوزه اقتصادی توفیق داشت، این سوال مطرح شد که آیا برندسازی در سایر حوزه‌ها هم کاربرد دارد یا نه؟

برند سازی شخصی

جواب کلی این بود که بله می‌شود و از اینجا بود که موضوع برند مکان‌ها، ایده‌ها، اشخاص، سازمان‌ها، شهرها ، کشورها و چیزهای دیگر از جمله احزاب و سیاستمداران به میان آمد.

اساسا داد و ستد بین شیوه‌های بازاریابی در حوزه‌های تجاری و حوزه‌های سیاسی سابقه طولانی دارد و این دو حوزه به این نتیجه رسیده‌اند که می‌توانند از دستاوردهای هم استفاده کنند. این نکته بسیار مهم است؛ درست است که عرصه سیاسی بیشتر از مدل و قواعد عرصه اقتصادی استفاده کرده اما اینطور نبوده که صرفا استفاده کننده باشد بلکه مباحث جدیدی را هم به دانش بازاریابی افزوده است.

در عرصه تجاری برند مهمترین معیار برای انتخاب کالاست. برند این امکان را به مصرف کننده می‌دهد تا تصمیم خریدش را بر اساس برآورده شدن سه کارکرد اساسی انجام دهد: کاهش ریسک، تصویری روشن از مزایا و بهره‌وری اطلاعات. تحقیقات تجربی نشان داده است که از بین سه کارکرد نام برده شده کاهش ریسک مهمترین است و با فاصله کمی از آن بهره‌وری اطلاعات قرار دارد. در عرصه سیاسی هم این کارکردها به طرز ملموسی وجود دارد.

در جامعه ایران و تحلیل رقابت‌های سیاسی چطور؟

در طراحی برای تمام جوامع از آمریکا تا ایران، جامعه شناسی و روانشناسی رکن لازم برای رصد می باشد. جامعه سیاسی ایران بر پایه منویات دینی و سابقه اجتماعی فرد استوار است. مثلا اگر فردی در قامت ریاست جمهوری مطرح شود، ابتدا سابقه دینی ایشان بررسی می شود. سپس سابقه ی ایشان در مبارزات برای پیروزی انقلاب اسلامی و جنگ تحمیلی. اما این روزها بعد از عبور از شعارها و عملکردها، نبوغ و ویژگیهای شخصی کاندیدا مورد ارزیابی قرار می گیرد. البته این ارزیابی همچنان بر پایه انگاشته های دینی و سوابق مبارزاتی کاندیدا سوار است.

نتیجه گیری :

پس از ارزیابی ها و رصدهای اجتماعی، طرحی از فرصتها و تهدیدها و همچنین نقاط قوت و نقاط ضعف تهیه می شود. بر پایه این موارد بهتر است نسبت به تهیه فهرستی از جذابیتهای اجتماعی اقدام نمود. جذابیتهایی که می توان برای آنها خریدار پیدا کرد یا تولید کرد. شرط موفقیت کمپین تبلیغاتی، وجود هوادار و طرفدار برای ایده ی تبلیغاتی می باشد. اگر گروه کمپین نویس، جذابیتی برای موارد خود متصور نباشند، کمپین طراحی شده مورد توجه و استفاده ی مخاطبان نخواهد بود.

جایگاه شناسی کمپینهای کاندیداهای احتمالی:

 • سعید محمّد : کمپین انتخاباتی سعید محمد بر اساس حضور ایشان در قرارگاه سازندگی خاتم الانبیا بنا شده است. خصوصیت کمپین ایشان هماهنگی با مطالبه عمومی ایجاد شده است بطوریکه بخشی از فعالیتهای حامیان ایشان برگرفته از کانالها و گروههای مجازی است که بطور خود جوش توسط مردم اقصی نقاط کشور راه اندازی و راه بری می شود. شاید شاهکلید این کمپین را بتوان این گونه شمرد:جوان، مومن، عملگرا، نخبه، نابغه، انقلابی (این بخش ادامه دارد و بروز می شود.)

سعید محمد

 • علی لاریجانی : کمپین انتخاباتی ایشان بصورت خزنده و غیر مستقیم طراحی و اجرا شده است. کمپینی بر پایه استفاده از ظرفیتهای تبلیغاتی ایران و پرچم ایران. بخشی از این کمپین از ظرفیتهای قبلی حضور ایشان در مجلس، استخراج شده است.(این بخش ادامه دارد و بروز می شود.)

علی لاریجانی

 • محمد باقر قالیباف : کمپین انتخاباتی نامبرده بر اساس ترکیبی از جایگاههای قدیمی ایشان در پستهای متنوع لشکری و کشوری است. میکس شلخته ای از انواع سبکهای کمپین نویسی که بر اساس ظرفیتهای در اختیار تهیه شده است. ترکیبی از عملگرایی،قانون گرایی،توجه به مردم و…(این بخش ادامه دارد و بروز می شود.)
قالیباف

 • عزت الله ضرغامی : ایشان با تلاشهایی مدیریت نشده و یا  کمپینی ضعیف در تلاش برای برند سازی شخصی بدون توجه به سابقه ایشان در صدا و سیما و فیلترینگ مکانیزه می باشند. این تلاش با پرداختن به آزادیهای شخصی مغفول مانده و حقوق فردی تضییع شده است.(این بخش ادامه دارد و بروز می شود.)
 • سعید جلیلی : دولت در سایه حالا سالهاست که در مرکز توجه رسانه های منتشر کننده ی سعید جلیلی است. کمپین انتخاباتی سعید جلیلی بنظر می رسد روی ظرفیتهای برادر ایشان وحید جلیلی حساب ویژه ای نموده است. نقدی که به کمپین ایشان وارد است بنظر می رسد استفاده از ظرفیتهایی است که حمایتهای حکومتی دارند نهادهایی مانند مصاف،اوج و …
 • و…

این مقاله با توجه به اطلاعات موجود آماده شده و بروز می گردد.

برندینگ شخصی افراد ،موضوعی تخصصی و چند لایه است که یک شبه حادث نمی شود. با داشتن یک برنامه منسجم استراتژیک، رسیدن به یک جایگاه فردی نشان دار، حادث می شود. در این برنامه، وضعیت فعلی و وضعیت دلخواده ترسیم می گردد و با کمک تاکتیک های مختلف برندینگ و تبلیغات ، اعم از تبلیغات محیطی و تبلیغات دیجیتال، برنامه و زمان رسیدن به وضعیت دلخواه و  نیز بکارگیری ابزارهای مناسب ، پیشنهاد می گردد.

 

برند سازی شخصی

در سند استراتژیک برندینگ شخصی در ابتدا موارد زیر مورد بررسی قرار می گیرد :

 1. وضعیت فعلی ، نگرش سیاسی و جایگاه فعلی فرد در جامعه بایستی به دقت بررسی شده و مشخص گردد.
 2. وضعیت آرمانی و تمایلات فرد ترسیم می گردد.
 3. بررسی و تحلیل SWOT  از این منظر که نقاط قوت ،نقاط ضعف ، فرصت ها و تهدیدهای کاندیدا تحلیل می گردد.
 4. مشخصه بارزی که  انتظار می‌رود فرد با آن شناخته شود ، مشخص می گردد.
 5. نقاط تمایز نسبت به دیگران مخصوصا رقبای انتخاباتی مشخص می‌شود.
 6. در صورت داشتن رقبای انتخاباتی ، نقاط قوت و ضعف ایشان مورد بررسی قرار می گیرد.
 7. مخاطب هدف ، مشخص شده و کلیه ویژگی های ایشان ، به شرح زیر مورد بررسی قرار می گیرد:
  • ویژگی های جمعیت شناختی اعم از سن ، میزان درآمد، وضعیت تاهل ، تحصیلات ، جنسیت و اشتغال
  • ویژگی های روانشناختی اعم از سبک زندگی ،  جهت‌گیری سیاسی ،تفریحات و سرگرمی ترجیحات برند، حساسیت های فرهنگی ، اثرگذاری توسط همتایان و …
  • ویژگی های رفتاری شناختی اعم از تمایل به عضویت در گروه ها و جوامع انسانی ، تاریخچه مشارکت در انتخابات، میزان استفاده از شبکه های اجتماعی و فضای مجازی و …
  • ویژگی های محیطی اعم از محل اقامت ، گرایشات و تمایلات سیاسی و نژاد ، قوم و ملیت و … ،
 8. تاکتیک های رسیدن به اعتبار اجتماعی آرمانی و ساخت برند شخصی و برنامه تقویمی شامل بایدها و نباید ها ، مشخص می گردد.
 9. استراتژی های ترغیب و تشویق برای نگهداشت مخاطبان ، انتخاب می گردد.
 10. المان ها و شاخص های متمایز کننده در برند شخصی اعم از رنگ ، تن صدا، منشور اخلاقی و رفتاری، شعار انتخاباتی و لوگو تهیه می شود.
برند سازی شخصی

تاکتیک های کاربردی ایجاد برند شخصی

مهمترین  تاکتیک های برندسازی فردی (پرسنال برندینگ) را می توان به صورت زیر بر شمرد:

 1. داستان برند : (Brand Story) برای ساخت برند شخصی بایستی ، قصه گوی خوبی باشید. هر برند شخصی موفقی داستانی هیجان انگیز از شکست ها و موفقیت های خود را خلق می کند و آن را برای مخاطبان بازار هدف ، بصورت الهام بخش روایت می کند.
 2.  
 3. پایگاه اطلاع رسانی و پروفایل شخصی شبکه های اجتماعی : داشتن یک پایگاه رسمی اطلاع رسانی کاربر پسند با طراحی بر اساس بالابردن میزان درگیری مشتری در سایت از اهمیت بسزایی برخوردار است.تولید محتوای جذاب که بتواند میزان درگیر ساختن مخاطبان شما را بالا ببرد در تداوم ارتباط با مخاطبان نقش بسیار مهمی را بازی می کند.از طرف دیگر ایجاد پروفایل شخصی در شبکه های اجتماعی ، نظیر اینستاگرام ، تلگرام ، توییتر و … در انتشار گسترده نظرات و عقاید و نیز جذب هواداران و نفوذ در بین آنها ، بایستی مد نظر قرار بگیرد.
 4.  
 5. درج مقاله بصورت پست مهمان : بیان نقطه نظرات و تهیه محتواهای تخصصی و درج آنها در سایت های معتبر و پر بازدید از دیگر رویکردهای مناسب در توسعه برند شخصی به شمار می آید.
 6.  
 7. برگزاری وبینار شیوع همه‌گیری کرونا و عدم تمایل جوامع به شرکت در میتینگ ها و همایش های انتخاباتی ، فرصت بسیار مغتنمی را برای برگزاری انواع وبینارهای تخصصی فراهم کرده است. یکی از مهمترین مزایای بکارگیری این ابزار، هزینه بسیار کم در مقایسه با قدرت اشاعه پیام می باشد.

 

source:candidsho

به وردپرس خوش آمدید. این اولین نوشتهٔ شماست. این را ویرایش یا حذف کنید، سپس نوشتن را شروع نمایید!